פסיפס דויד מנגן - מדלית כסף/999, 38.7 מפסיפס דויד מנגן - מדלית כסף/999, 38.7 מ
דויד מנגן
מדליה רשמית, תשע"ב 2012
ראשונה בסדרת הפסיפסהחברה הישראלית למדליות ולמטבעות לקחה על עצמה, להנציח על גבי סידרה של מדליות אמנותיות צבעוניות מזהב ומכסף, שמונה פסיפסים עתיקים נבחרים. אנו גאים להציג את הסדרה החדשה של המדליות, הראשונות מסוגן בעולם שנושאות פסיפסים יוצאי דופן ביופיים, שנתגלו בארץ ישראל. הפסיפסים נבחרו תוך התייעצות מקצועית עם רשות העתיקות והועתקו על גבי מדליות מרהיבות עם צבע וטקסטורה בטכניקה חדשנית.
בתחומי ארץ - ישראל נחשפו פסיפסים המתוארכים למאה השנייה לפנה''ס, במקביל להתפשטותה של התרבות היוונית-הלניסטית. בתקופה הביזנטית, השלטון הנוצרי אסר על היהודים לקשט את בתי הכנסת מבחוץ.
המדליות הוטבעו בזהב טהור 9999. ובכסף 999. וכל מדליה שוקלת אונקייה אחת (31.1 גרם).
מדליות הזהב יוצעו אחת לשלושה חודשים, מדליות כסף, אחת כל חודש.
לפני יותר מ - 40 שנה התגלה על חוף ימה של עזה, דרומית לנמל של ימינו, רצפת פסיפס קדומה ויפה מהמאה השישית לספירה.
בשנת 1976 הורחבו החפירות הארכיאולוגיות באתר, המבנה זוהה כבית כנסת קדום שממנו שרדה רק רצפת הפסיפס, וגם היא רק בחלקה. השרידים שנחשפו מעידים על בניין רחב - ידיים שכיוונו הכללי ממערב למזרח. המבנה הכיל אולם מרכזי ושני אולמות צדדיים מכל צד - סך הכול חמישה אולמות אורכיים, תופעה יצאת דופן בהשוואה לבתי כנסת אחרים בני אותה תקופה שנחשפו בארץ - ישראל.
כל אלה מעידים על קהילה יהודית משגשגת ונדיבה.
האולמות הופרדו זה מזה על - ידי שורות של עמודים. בקטע הפסיפס ששרד בקצה המערבי של האולם, נחשפה דמות לבושה בגדי מלך (של אותה תקופה), הפורטת על נבל. מעל הדמות בלטה כתובת בעברית - ''דויד'', האמן התכוון ככל הנראה לדוד המלך, נעים זמירות ישראל, המנגן מנבל, ולצידו נראים גור - אריה (סמל מלכות יהודה), ג'ירפה ונחש המאזינים לנגינתו.
 
פני המדליה:
 קטע מרצפת פסיפס מבית כנסת מהמאה השישית לסה"נ, שנתגלה על חוף ימה של עזה, דרומית לנמל של ימינו. כיתוב "דויד מנגן, עזה" בעברית, "David with Harp, Gaza" באנגלית.
  
גב המדליה:
 כיתוב "פסיפסים עתיקים בארץ ישראל" בעברית ובאנגלית, טוהר המתכת ומשקלה, לוגו ההולילנד מינט (הלוגו הבינלאומי של החברה הישראלית למדליות ולמטבעות).
   
היקף:
 חלק עם ציון מס' סידורי.

עיצוב:
 מאיר אשל.

גילוף:

מיטבעה:
 ארה"ב ארה"ב
 
פרטי המדליה:
מס' קטלוגי שנת הנפקה מתכת  קוטר במ"מ משקל בגרם כמות מחיר הנפקה
 31869380  2012  זהב טהור  38.7  31.1  360  8,842 ש"ח
 21869380  2012  כסף טהור  38.7  31.1  888   549 ש"ח
 

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים