מטבע הבוליון הישראלי הרביעי - היכל הספר 0מטבע הבוליון הישראלי הרביעי - היכל הספר 0מטבע הבוליון הישראלי הרביעי - היכל הספר 0מטבע הבוליון הישראלי הרביעי - היכל הספר 0

היכל הספר 

מטבע הבוליון הישראלי  2013

הרביעי  בסדרת מטבעות "ירושלים של זהב".

הילך חוקי בהנפקת בנק ישראל.

מטבע הבוליון הרביעי בסדרת "ירושלים של זהב" מוקדש להיכל הספר, שהוקם כמשכן לשימור ולהצגה של מגילות ים המלח, כתבי יד נדירים שהתגלו בחפירות ארכאולוגיות בקומראן. כיפת ההיכל בולטת בנוף ירושלים והיא מכסה מבנה השקוע כדי שני שליש ממנו מתחת לפני הקרקע ומשתקפת בבריכת המים המקיפה אותה.

כיפתו הלבנה של ההיכל מסמלת את מכסה הכדים שבתוכם נמצאו כמה מן המגילות ובין הכניסה לאולם המרכזי פרוזדור דמוי מערה המזכיר את המערה בה נמצאו המגילות. הבניין תוכנן בידי האדריכלים היהודים האמריקאים ארמנד ברטוס ופרדריק קיסלר ונחנך בשנת 1965 במטרה לשמר ולהציג את שבע המגילות הראשונות שהתגלו בקומראן ב-1947.

מגילות ים המלח הן העדות הקדומה ביותר לטקסט מקראי שנמצאה מעולם וכוללות כמעט את כל ספרי המקרא, כל הכתבים בני כאלפיים שנה. בשנות החמישים הובא כתר ארם צובא לירושלים ובשלב מאוחר יותר, להצגה בהיכל הספר. כתר ארם צובא הוא כתב-היד ההדור, העתיק והמדויק של התנ"ך שנכתב בטבריה במאה העשירית ונשמר בקרב קהילות יהודיות במזרח. מסוף המאה ה-14, משך מאות שנים, הכתר נשמר על ידי הקהילה היהודית בחלב בסוריה. 


צד הנושא:

 האריה השואג ממגידו, שהתגלה בחפירות מגידו ב-1908 על פני חותם עברי עתיק מהמאה השמינית לפנה"ס.

מעל האריה סמל המדינה ומתחתיו המילה "ישראל" בשלוש שפות - עברית, אנגלית וערבית.


גב המטבע:

מבנה היכל הספר – הכיפה הלבנה והשפה המקיפה את הבריכה שבתוכה משתקפת הכיפה. בחלק העליון, קטע מספר ישעיה בכתב עברי עתיק כמו שהוא מופיע במגילת ישעיה, הערך הנקוב, המילה "ירושלים" בשלוש שפות, שנת ההטבעה, התכולה, הטוהר ומשקל הזהב. 

גימור:
רגיל

עיצוב:

צד הנושא - מאיר אשל, צד הערך – אהרון שבו


גילוף: 

מיטבעה:
תדהר דגן הולנד.

 

 
פרטי המטבע:
מס' קטלוגי מתכת  ערך נקוב סימן טביעה קוטר במ"מ משקל בגרם כמות
31967320  זהב 9999.  20 ש"ח מגן דוד  32 מ''מ 31.1 גרם (אונקיה) 3,600
 

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים