מטבע הבוליון הישראלי החמישי- בית כנסת החורבה 0מטבע הבוליון הישראלי החמישי- בית כנסת החורבה 0מטבע הבוליון הישראלי החמישי- בית כנסת החורבה 0מטבע הבוליון הישראלי החמישי- בית כנסת החורבה 0
 

בית כנסת החורבה, תשע''ד 2014

מטבע הבוליון החמישי
בסדרת "ירושלים של זהב"
הילך חוקי בהנפקת בנק ישראל


בית כנסת "החורבה" השוכן בליבו של הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים, היה בית הכנסת ההדור ביותר בארץ ישראל. המבנה  המשוחזר מפאר היום את קו הרקיע של ירושלים, מכיל בתוכו את ההסטוריה הסוערת של עם ישראל בארץ ישראל בשלוש מאות השנים האחרונות.
באוקטובר 1700 התיישבה בירושלים חבורת עולים מאירופה בהנהגת רבי יהודה חסיד. הם רכשו קרקע לבניית בית כנסת, אך עוד טרם החלו עבודות הבנייה נפטר הרב וחסידיו נאלצו ללוות כספים למימון המשך העבודות. באוקטובר 1721 שרפו ערבים מתפרעים את בית הכנסת ואת החצר.
כמעט מאה שנה אחר כך, הצליחו תלמידי הגאון מווילנה, להשיג "פרימן" (רישיון) לבנית המבנה מחדש . בית הכנסת נחנך מחדש בשנת 1864.
מיום  שנחנך בית הכנסת  הפכה "החורבה", או בשמה המלא "בית הכנסת בית יעקב שבחצר חורבת רבי יהודה חסיד", לבית הכנסת הגדול, המפואר והחשוב בארץ ישראל ולמרכז החיים ברובע היהודי . בהיכל זה הוכתרו רבניה האשכנזים של ירושלים וארץ ישראל. כאן בתפילה חגיגית הופקד דגל הגדודים העבריים שנלחמו במלחמת העולם השנייה. ממנו יצאה הזעקה להצלת יהודי אירופה.
במלחמת השחרור, לאחר נפילת הרובע היהודי, פוצצו הירדנים את בית הכנסת, שהפך לגל חורבות, בפעם השנייה בתולדותיו. אחרי מלחמת ששת הימים נוקה בית הכנסת מהריסותיו ושוחזר כמתחם ארכיאולוגי. קשת הקיר הצפוני שוקמה והפכה לאחד מסמליה של ההתיישבות החדשה ברובע היהודי.
בשנת 2002 קיבלה ממשלת ישראל החלטה לבנות מחדש את בית הכנסת. הבנייה המפוארת הושלמה בשנת 2010.

 
פני המטבע:
  האריה השואג ממגידו, שהתגלה על פני חותם עברי עתיק מהמאה השמינית לפנה"ס שנמצא בחפירות מגידו ב-1908. מעל האריה סמל המדינה ומתחתיו המילה "ישראל" בשלוש שפות - עברית, אנגלית וערבית.
 
גב המטבע:
  בית כנסת החורבה, הערך הנקוב, המילה "ירושלים" בשלוש שפות, שנת ההטבעה, תכולת הזהב והמשקל. 
 
היקף:
   חלק.
 
סימן טביעה:
   מגן דוד מתחת לערך הנקוב.
 
עיצוב צד הערך:
  יעקב אנידי
  עיצוב צד הנושה:
  מאיר אשל
 
גילוף: 

מיטבעה:
  תדהר דגן הולנד.

 

 הנחיות להזמנת הבוליון הישראלי השלישי

מחיר מטבע הבוליון אינו קבוע (בניגוד למחירי רוב המטבעות האחרים) אלא צמוד למחיר היומי של הזהב.

*בכל יום, בשעה 09:00 בבוקר, ייקבע המחיר עפ"י מחיר הסגירה (PM) של אונקיית זהב בלונדון (LME) ביום העסקים הקודם.

*המחיר הקבוע הנ"ל יהיה בתוקף עד למחרת ב-09:00 בבוקר .

*המחיר תקף באתר , בכל סניפי הרשת ובהזמנות טלפוניות שהתקבלו עד למחרת ב-09:00 בבוקר.

*מטבע הבוליון יסופק באריזת עץ מהודרת הכוללת תעודת אחריות.

*זמן האספקה עד 6 שבועות מיום ההזמנה. בכפוף לאישור בנק ישראל 

 
פרטי המטבע:
מס' קטלוגי מתכת  ערך נקוב סימן טביעה קוטר במ"מ משקל בגרם כמות מחיר הנפקה
31980320  זהב .9999  20 ש"ח מגן דוד  32 31.1 ג' (1 אונקייה) 3,600  
 

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים