חיל-הים ''דבור''  - מדליית ארד 0חיל-הים ''דבור''  - מדליית ארד 0
 ספינת סיור דבור
מדליה ממלכתית, התשס"ד 2004
מדליה שנייה בסדרת 5 מדליות " גל אחד לפני כולם".


סדרת 5 מדליות "גל אחד לפני כולם" המהוות הצדעה, הוקרה והנצחה. הסדרה הונפקה תוך שיתוף פעולה עם עמותת חיל הים ובהדרכתה המקצועית.
חיל הים הוקם בשנת 1948. ראשיתו באוניות המעפילים שעגנו בנמל חיפה וכונו "צי הצללים". הגרעין הראשוני של חיל הים היה מורכב מחברי הפלי"ם (הפלוגה הימית בפלמ"ח) משוחררי הצי הבריטי, חניכי האגודות הימיות, מתנדבים מחו"ל ואנשי צי הסוחר. לאורך השנים התעצם חיל הים והשתתף בפעילויות מבצעיות מגוונות ומורכבות שמטרתן הגנה על גבולותיה הימיים של מדינת ישראל.
המדליה השנייה מוקדשת לספינת סיור דבור.
ספינת הדבור היא ספינת סיור המאבטחת את הגבול הימי של המדינה. זוהי ספינה קטנה ופשוטה יחסית המיוצרת כיום בארץ. היא מופעלת על ידי צוות מצומצם וחימושה נועד ליירט ספינות וסירות המנסות לחדור לחופי המדינה.
הספינות הראשונות נרכשו בשנות השבעים בארצות הברית, הן היו ספינות אזרחיות שהוסבו לייעודן הצבאי לפי אפיון חיל הים. מיד לאחר קבלת הקבוצה הראשונה החלו ליצרן בארץ.
במלחמת יום הכיפורים, היוו ספינות אלו את עיקר הכוח הלוחם בזירת ים סוף. בליל הלחימה הראשון של מלחמת יום הכיפורים פרץ זוג דבורים למעגן האויב במפרץ סואץ והשמיד כח קומנדו, שהתכוון לחצות את המפרץ בשייט. בלילה נוסף הושמדה ספינת משמר מצרית על ידי תותחי 20 מ"מ - נשקו העיקרי של הדבור. פעולות אלו הכתיבו את מהלכי המלחמה במפרץ. כוח הדבורים המשיך לתקוף ברציפות את האויב במעגניו ומנע מהספינות המצריות לתספק את כוחות הקומנדו שהונחתו ממסוקים בחופים. מאז צוידו הדבורים במנועים חזקים יותר, במערכות גילוי ושליטה ובתותחים מתקדמים וכן פותחה ה"דבורה" עם כח לחימה משופר. ספינות הדבור מסיירות באופן שוטף לאורך חופי המדינה ומאבטחות את הגבול הימי מפני חדירת ספינות אויב וצוללנים.

פני המדליה:
 ספינת דבור ומימינה מפת סכימתית של מדינת ישראל בציון ערי הנמל הראשיות: חיפה, אשדוד ואילת. בחלק העליון, לאורך ההיקף, הכיתוב "חיל הים IDF NAVY". בחלק התחתון, לאורך ההיקף, הכיתוב "ספינת סיור" ובאנגלית "PATROL BOAT".

גב המדליה:
 אוניה עתיקה, סמל לעבר הימי המפואר של ישראל ובחלק התחתון סמל חיל הים ולשמאלו סמל עמותת חיל הים. בחלק העליון, לאורך ההיקף, הפסוק "אנשי אניות יודעי הים" והמקור "מלכים א' ט". בחלק התחתון, לאורך ההיקף, הפסוק "SHIPMEN WHO KNOW THE SEA" והמקור "(Kings I)".

היקף:
 סמל המדינה, מימין "מדינת ישראל", משמאל "STATE OF ISRAEL", המתכת ומספר המדליה.

עיצוב:
 ראובן נוטלס.

מבלטים:

מיטבעה:
 תדהר דגן.
  
 מדליות ארד וכסף: בולגריה.
 מדלית זהב: המדפיס הממשלתי, ישראל.
 
 
 

פרטי המדליה:
מס' קטלוגי שנת הנפקה מתכת  קוטר
(מ"מ)
משקל
(גרם)
כמות מחיר הנפקה
(ש"ח)
 31598310*  2004  זהב/585, קשוט  30.5  17.0  250  1,739 
 21598500*  2004  כסף/925, קשוט  50.0  49.0  700  289 
 11598500  2004  ארד/טומבק, קשוט  50.0  49.0  **  149 
     *  מכירתן של מדליות הזהב והכסף הופסקו. טרם פורסמו כמויות סופיות.
    ** ההפצה נמשכת, הכמות טרם נקבעה.
 

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים