השריון עשה היסטוריה אתר יד לשריון - נחושת 0השריון עשה היסטוריה אתר יד לשריון - נחושת 0
 
 אתר יד-לשריון
מדליה ממלכתית, התשס"ב 2002

המדליה הראשונה בסדרת 12 מדליות "השריון עשה היסטוריה".


אם מטוסי חיל האויר שולטים בשמי ארצנו ושומרים עלינו מלמעלה, הרי שהשריון הוא השולט ביבשה. סדרת המדליות הזאת מוקדשת לחיל השריון, ומצדיעה, באמצעותה, ל"אדם שבטנק" - לעשרות אלפי חיילי השריון שפעלו ולחמו בחיל לאורך שנות קיומה של מדינת ישראל.
אתר "יד – לשריון" בלטרון , על הדרך מתל-אביב לבירה ירושלים, הוא אתר ההנצחה של חללי חיל-שריון. בליבו של האתר ובליבה של כל פעילות הנעשית בו נמצאת ההנצחה של נופלי חיל השריון לדורותיהם. בקרבתו "דרך בורמה", שפרצה את המצור על ירושלים במלחמת העצמאות. מצידו האחד, עמק איילון, המוכר מסיפורו של יהושע בן-נון; מצידו האחר, אמאוס, אחד מאתרי הקרבות של המכבים; בצד אחר , אתר העתיקות של המבצר הצלבני, שנתן למקום את שמו, לטרון, ובצד נוסף, פארק רבין. סביב האתר נערכו קרבות עזים ומרים באותה מלחמה, על הדרך לירושלים, והוא שוחרר במלחמת ששת הימים.
במרכזו של האתר עומד מכלול ההנצחה, הכולל את "כותל השמות", בו מונצחים שמותיהם של אלפי נופלי השריון, מהקמת המדינה ועד עצם הימים האלה, "אולם הגבורה", "מגדל דמעות השריון", "מעמד היזכור היומי" ו"גלעד תולדות החיים" ובו הסיפור המלא של כל נופל, חייו ומותו.
סביב האתר נמצא פארק העוצבות המשוריינות, ובו אנדרטאות של העוצבות המספרות את סיפורי העוצבות ולוחמיהן. באתר "יד לשריון" מצוי מוזיאון הטנקים של אוסף השריון, שהוא מן המגוונים והחשובים בעולם כולו.
בסמוך, מוקמת קריית החינוך שתכלול פעילות חינוכית בנושא מורשת הגבורה ואהבת הארץ. באתר קיים מרכז בינלאומי לחקר נדידת הציפורים המשולב בפעילות החינוכית. באתר עתידים לקום מוזיאון "משעול הזמן" אשר יספר את התפתחותו ולחימתו של חיל-השריון וגבורת הלוחם בשריון, וכן מוקד הנצחה מיוחד לכבודם של מיליון וחצי היהודים שלחמו במסגרת בעלות הברית במלחמת העולם השנייה.

פני המדליה:
 מגדל הטנק על רקע מבנה אתר ההנצחה וסימני ההיכר של האתר - כותל השמות של חללי השריון, בניין המשטרה מן התקופה הבריטית והאמפי תיאטרון. מימין למגדל הטנק הכיתוב "לטרון" ומשמאל "LATRUN". בחלק העליון, לאורך ההיקף, הכיתוב "אתר יד לשריון" והנוסח באנגלית ."THE ARMOR MEMORIAL SITE"

גב המדליה:
 מרכבת קרב מתקופת המלכים ומתחתיה הפסוק "מרכבותיך ישועה" (חבקוק ג' 8). בחלק התחתון סמל חיל השריון ומימין הפסוק "CHARIOTS OF SALVATION" ומתחתיו המקור "חבקוק HABAKKUK".

היקף:
 סמל המדינה, מימין "מדינת ישראל", משמאל "STATE OF ISRAEL", מספר ההנפקה ומתכת.

עיצוב:
 אליעזר ויהסוף.

מבלטים:

מיטבעה:
 תדהר דגן.  מוצרי הכט, ישראל.
 
 
 
פרטי המדליה:
מס' קטלוגי שנת הנפקה מתכת  קוטר
(מ"מ)
משקל
(גרם)
כמות מחיר הנפקה
(ש"ח)
 21433500  2002  כסף סטרלינג  50.0  93.0  *  339 
 11433700  2002  נחושת  70.0  190.0  **  159 
        *מדלית הכסף - המכירה הופסקה והכמות הסופית טרם פורסמה.
       **מדלית הנחושת - המכירה נמשכת.
 

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים