הרב שלמה יצחקי (רשהרב שלמה יצחקי (רש
 רבי שלמה יצחקי (רש"י)
מדליה ממלכתית, תשס"ה 2005


במלאת 900 שנה לפטירתו , אָשִׁירָה לְרַשִ"י, אָנֹכִי אָשִירָה… וְכַמָּה אֲהַבְנוּךָ, רַשִ"י הַזָּקֵן, וְכַמָּה חִבַּבְנוּ אוֹתְךָ ! (המשורר שמשון מלצר) , ד' אלפים ת"ת (1040) - תתס"ה (1105) הגדול, המיוחד והנערץ שבפרשני המקרא והתלמוד. מחבר, פוסק ופייטן. שמות ותארים רבים של חיבה והערכה נודעו לו , כמי שצרף את פירושו הקצר, התמציתי והקולע, לתורה שבכתב ולרוב התלמוד הבבלי. באופיו ובטבעו מצטייר לנו רש"י כמסביר פנים וכמסביר כתובים, כמורה ומלמד, וכמי שבעטו ובכתביו נותן ביטוי ייחודי, של ביאור הבא לצידם של הכתובים, ממש, ומפרשם היטב. ועוד ניתן לתארו כטובע מטבעות לשון ומדייק דיוקיו, שואל לענין ומשיב כהלכה, עניו, צנוע, ובורח מן השררה והכבוד. רש"י לא עשה תורתו קרדום לחפור בו, הוא נתפרנס מעבודת הכרם ומייצור ומכירת יין. עקב אישיותו הקורנת – לא היה לעם צורך במינויו לשום משרה רשמית, כי הכל קיבלו עליהם את סמכותו ופסיקותיו באהבה וברצון. טהרת נפשו וזוך לבבו בולטים מכל שורה בכתביו. מפעלו העיקרי הוא פירושו לרוב מסכתות התלמוד הבבלי אשר השפעתו על מעמדו הרוחני של עם ישראל לדורות – אין לה אח ורע בתרבות האנושית. פירושו זה הוא יצירה גאונית שנתאחדו בה מחשבה מעמיקה ויכולת פדגוגית אמנותית במזיגה וצירוף בלתי מצוי. גם בפירושו למקרא - סגנונו של רש"י מצטיין בדיוק ובבהירות, בחן ובנועם והגדרותיו קולעות לאמת הדקדוקית והעניינית הרב יוחנן פריד.
המדליה הונפקה לפי הנחיות ועדה ציבורית שבראשה עמד הרב יוחנן פריד, וחבריה היו : הרב ד"ר רפאל בנימין פוזן, מר יואל פלורסהיים, מר אריה פלהיימר ומר יצחק גולדשמידט. תודתנו לפרופ' אברהם גרוסמן, ולמשפחתו של מר משה קטן ז"ל על הסיוע בהכנת המדליה.

פני המדליה:
 על פני המדליה מתוארת, מבעד לחלון בסגנון צרפתי קדום, דמותו המרומזת של רש"י שקוע בתלמודו ולפניו ספר, קולמוס וקסת לכתיבת פירושיו. בצד ימין שריגי גפן המסמלים גם את אהבתו העזה של רש"י לארץ ישראל, "ארץ דגן תירוש ויצהר" וגם את הענף ממנו התפרנסה משפחתו.

גב המדליה:
 בגב המדליה שיחזור בית מדרשו וכיסאו של רש"י, שני משפטים אופייניים במיוחד מתוך פירושיו: "כל ימי נתתי לב ללמוד" (פירושו לאיוב כח , א) "ואני לא באתי אלא לפשוטו של מקרא" (פירושו לבראשית ג, ח) . בצד שמאל המילים הראשונות של התורה, ופירושו המפורסם של רש"י "אמר רבי יצחק …." המדגיש את זכותו ההיסטורית של עם ישראל על ארץ ישראל.

היקף: מספר סידורי, תכולת המתכת בעברית ובאנגלית, סמל המדינה
 

עיצוב:
 פנים : אהרון שבו,
 גב: מאיר אשל

גילוף: המיטבעה הרומנית, בוקרשט


מיטבעה: המיטבעה הרומנית, בוקרשט

   
 
 
 
 

 

 

פרטי המדליה:
מס' קטלוגי שנת הנפקה מתכת  קוטר
(מ"מ)
משקל
(גרם)
כמות מחיר הנפקה
(ש"ח)
 31640310  2005  זהב 14 קראט  30.5  17.0  180  1,895
 21640500  2005  כסף סטרלינג  50.0  62.0  900  339
 11640700  2005  ארד/טומבק  70.0  140.0  *  139
     *ההפצה נמשכת, הכמות טרם נקבעה.

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים