סדרת מטבעות חנוכה -חנוכיה מאלג'יר 0
 חנוכיה מאלג'יר
סדרת מטבעות חנוכה, התש"ע 2009


החל מתקופת האימפריה הרומית (המאה הראשונה לסה"נ) אנו עדים להימצאותה של אוכלוסייה יהודית באלג'יריה, קרוב לודאי שזו החלה להתפתח לאחר המרד היהודי הגדול ברומאים (66 – 73 לסה"נ). במאה ה- 7, עם התעצמותו והתרחבותו של האיסלאם לשטחי צפון אפריקה, נבלמו כוחות האיסלאם בבואם לפלוש לאלג'יריה, על-ידי כוחות ברברים-יהודים.
בתקופה המוסלמית היו יהודי אלג'יריה במעמד בני חסות ("אהל אל ד'ימה") שניתנה להם הגנה, אך לא מעמד פוליטי. המשמעות: חובת תשלום מס גולגולת, עדותם בבתי דין לא נתקבלה, נאסר עליהם לבנות בית גבוה יותר מבית מוסלמי או לבנות ולשפץ בית כנסת, לעיתים חוייבו ללבוש בגד מיוחד כדי שיזוהו כיהודים.
במאה ה- 15 הגיעו לאלג'יריה פליטים יהודים רבים ממגורשי ספרד. בשנת 1391 מונה ר' יצחק בר-ששת (הרב"ש) לרב הראשי באלג'יר הבירה ולאחריו מונה ר' שמעון בן-צמח דוראן (רשב"ץ), ר' א. אלנקווה שימש כרב הראשי בכתלמסן. אלו הביאו עימם את המסורת הרוחנית והלמדנית המפוארת של יהדות ספרד. בתקופתם נוצר הדפוס לארגון הקהילה היהודית באלג'יריה עד למאה ה- 19.
במאה ה- 17 הפכה אלג'יריה לחלק מהאימפריה העות'מנית. במהלכה התווספו לקהילה היהודית יהודים נוספים מבנייהם של אנוסי איטליה. מצבם של היהודים החמיר, אך מאידך התהדקו הקשרים עם ארץ-ישראל ושד"רים (שליחי דרבנן) היו פוקדים את הקהילות היהודיות באלג'יריה. בתקופה זו מילאו היהודים תפקיד מרכזי בקשרי המסחר הבינלאומיים של אלג'יריה וזאת בשל מוצאם האירופאי וקשרייהם עם קהילות יהודיות באירופה.
בשנת 1830 החל כיבוש אלג'יריה על-ידי צבא צרפת. בשנה זו מנתה אוכלוסייתה היהודית כ- 30 אלף נפש. הכיבוש הצרפתי הושלם כעבור כ- 70 שנה בתחילת המאה ה- 20 וזאת בשל מאבק עיקש של האוכלוסייה המקומית. בינתיים הפכה אלג'יריה לקולוניה צרפתית. בשנת 1870 קיבלה האוכלוסייה היהודית באלג'יריה אזרחות צרפתית וכן יצוג בפרלמנט.
בזמן מלחמת העולם השנייה מנתה האוכלוסייה היהודית באלג'יריה כ- 120 אלף נפש והיוותה כ- 1.5 אחוז מכלל אוכלוסיית המדינה. מרבית היהודים ישבו בערים הגדולות. אלג'יריה חולקה לשני חלקים: האחד תחת שלטון גרמני ישיר והשני תחת שלטון ממשלת וישי ששיתפה פעולה עם גרמניה הנאצית. בתקופה זו בוטלה אזרחותם הצרפתית של היהודים, פורסם "תקנון היהודים" ויהודים רבים נשלחו למחנות כפייה באלג'יריה עצמה.
כמו כן פורסמו גזרות אנטישמיות והולאמו ניכסייהם ורכושם. רבים מיהודי אלג'יריה ירדו למחתרת ושיתפו פעולה עם צבא ארה"ב לפני כיבוש צפון אפריקה ולאחריו, עד להשבת השלטון לידי צרפת. אז, חודשה אזרחותם של יהודי אלג'יריה ובוטלו חוקי הגזע.
בשנת 1954 החלה התקוממות לאומית כנגד השלטון הצרפתי. בתקופה זו שנמשכה כ- 8 שנים, סבלה האכלוסייה היהודית קשות. עם קבלת העצמאות בשנת 1962 החלו כ- 130 אלף יהודי אלג'יריה לעזוב את המדינה – רובם לצרפת ומקצתם לישראל. הגירה המונית זו הצטרפה להגירתם של יחידים וקבוצות קטנות, שעלו למדינת ישראל בשנים שלאחר עצמאותה של מדינת ישראל. בתקופה זו השתנה לרעה מצבם של יהודי המדינה כחלק מהמאבק הערבי בציונות ובמדינת ישראל. היהודים הוצאו אל מחוץ לחוק בפסק של בית הדין הגבוה והשלטון הסית כנגדם. ערב פרוץ מלחמת ששת-הימים נערכה התנפלות על בתי כנסת וחנויות של יהודים. כל בתי הכנסת, פרט לאחד, הוסבו לשמש כמסגדים.
באלג'יריה, שאינה מקיימת יחסים רישמיים כלשהם עם מדינת ישראל, חיים כיום בין 100 ל- 200 יהודים ובאלג'יר הבירה פועל בית כנסת אחד.
קהילת יוצאי אלג'יריה בארץ הינה קהילה קטנה יחסית שכן מרבית יהודי אלג'יריה היגרו לצרפת. יוצאי אלג'יריה בארץ הקימו מיד לאחר קום המדינה את הכפר עין הוד בחוף הכרמל – לימים עזבו אותו לכשהפך לכפר אומנים והקימו את מושב צרופה הסמוך. כמו כן הקימו יוצאי אלג'יריה בשנת 1949 את המושב יושיביה סמוך לעיר נתיבות. בשנת 1956 את המושב זוהר בחבל לכיש וכן צורפו למושבים בית גמליאל ליד יבנה ופתחיה בשפלה.

אלבום זה כולל סט מטבעות מחזור מיוחד, 10 אג', ½ ש"ח, 1 ש"ח, 2 ש"ח, 5 ש"ח, 10 ש"ח הכוללים את שנת ההטבעה התש"ע, המילה: חנוכה וחנוכיה זעירה.
בנוסף למטבעות המחזור קיים מטבע ½ ש"ח מיוחד, שעליו מוטבעת חנוכיה מאלג'יר. החנוכיה המופיעה על גבי המטבע המיוחד הינה מן המאה ה 19 (מאוסף מוזיאון ישראל).
אלבום "החנוכיה מאלג'יר"ת מספר את סיפורה של קהילת יהודי אלג'יר ומתאר את ייחודה ויופיה של העיר אלג'יר.
האלבום, בנוסף לערכו האספני, מהווה מתנת חנוכה מיוחדת ובעלת משמעות.
 
 
 
 
 

 

 
 מק"ט  71742744
 מחיר ההנפקה:  177 ש"ח
 שנת ההנפקה:  תש"ע 2009.
 כמות הסדרה:  1,800
 עיצוב האלבום:  רובן נוטלס.
 גילוף:  הולנד.
 מיטבעה:  הולנד.
 
 

פרטי המטבע:
ערך נקוב קוטר במ"מ משקל בגרם היקף מתכת
 10 אגורות  22.0  4.0  חלק  ארד
 1/2 ש"ח  26.0  6.5  חלק  ארד
 1/2 ש"ח מיוחד  26.0  6.5  12 צלעות חלקות  ארד
 1 ש"ח  18.0  3.5   חלק  פלדה מצופה ניקל
 2 ש"ח  21.6  5.7  חלק/משונן  פלדה מצופה ניקל
 5 ש"ח  24.0  8.0  12 צלעות חלקות  נחושת - ניקל
 10 ש"ח ( דו-מתכתי)  23.0 (חוץ)  6.9  משונן  פלדה מצופה ניקל.
 16.0 (פנים)  ברונזה מצופה אורייט.
 

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים