מדלית חיל הים ''סטי''ל'' - ארד 0מדלית חיל הים ''סטי''ל'' - ארד 0
 סטי"ל - ספינת טילים
מדליה ממלכתית, התשס"ד 2004
מדליה ראשונה בסדרת 5 מדליות "גל אחד לפני כולם"


סדרת 5 מדליות "גל אחד לפני כולם" המהוות הצדעה, הוקרה והנצחה. הסדרה הונפקה תוך שיתוף פעולה עם עמותת חיל הים ובהדרכתה המקצועית.
חיל הים הוקם בשנת 1948. ראשיתו באוניות המעפילים שעגנו בנמל חיפה וכונו "צי הצללים". הגרעין הראשוני של חיל הים היה מורכב מחברי הפלי"ם (הפלוגה הימית בפלמ"ח) משוחררי הצי הבריטי, חניכי האגודות הימיות, מתנדבים מחו"ל ואנשי צי הסוחר. לאורך השנים התעצם חיל הים והשתתף בפעילויות מבצעיות מגוונות ומורכבות שמטרתן הגנה על גבולותיה הימיים של מדינת ישראל.
המדליה הראשונה מוקדשת לספינות הטילים.
ספינות הטילים הם בעלי כשר התקפי ארוך טווח, מסוגלות להגן על הגבול הימי של המדינה סמוך לחוף ובלב ים. הס"טיל הישראלי מדגם סער, היה ספינת הטילים המודרנית הראשונה שפותחה בעולם המערבי. בתחילת שנות השישים אושרה בניית ספינות קטנות ומהירות חמושות בטילי ים-ים. הספינות הראשונות הוזמנו בשנת 1965 במספנה צרפתית. הן התבססו על תכנון כלי שייט גרמני מדגם "יגואר", אופיינו על ידי חיל הים וחומשו בטילים שפותחו בישראל. היו אלו ס"טילים בהדחק של 250 טון וטווחם המבצעי היה מוגבל ל- 500 מייל ימי. בשנת 1969 הושלמה התקנת מערכת הנשק בס"טיל הראשון מהסדרה שיוצרה בצרפת, אח"י "חיפה" והוא הוכרז כמבצעי. בשנת 1968 הוזמנה במספנת ישראל בניית סידרה של ס"טילים גדולים יותר בהדחק של 400 טון. הטווח המבצעי שלהם היה 1,000 מייל ימי. במלחמת יום הכיפורים הוכחה תפישת בנין הכוח והלחימה של חיל הים, כוחות הס"טילים תקפו בליל הלחימה הראשון את האויב במבואות בסיסיו, השמידו את ס"טילי האויב מתוצרת רוסיה הסובייטית והשיגו שליטה מוחלטת בזירת הים התיכון. הישגים אלו הביאו להכרה ביכולת הס"טיל וציי המערב החלו בפיתוח והצטיידות בדגמים דומים. מספר גדול של ס"טילים הוזמן במספנה הצרפתית שיצרה את הספינות הישראליות הראשונות. בשנים שחלפו מאז, שופרו הס"טילים ופותחו בארץ דגמים מתקדמים. כל מערכות הנשק, ההגנה, השליטה, הבקרה, קשר וההנעה שופרו בהדרגה מדגם לדגם והספינות שמרו על מקומן בחזית הטכנולוגיה. הספינות האחרונות מסוגלות לשאת מסוק קרב.

פני המדליה:
 ספינת טילים ומימינה מפת סכימתית של מדינת ישראל בציון ערי הנמל הראשיות: חיפה, אשדוד ואילת. בחלק העליון, לאורך ההיקף, הכיתוב "חיל הים IDF NAVY". בחלק התחתון, לאורך ההיקף, הכיתוב "סטי"ל - ספינת טילים" ובאנגלית "MISSILE BOAT".

גב המדליה:
 אוניה עתיקה, סמל לעבר הימי המפואר של ישראל ובחלק התחתון סמל חיל הים ולשמאלו סמל עמותת חיל הים. בחלק העליון, לאורך ההיקף, הפסוק "אנשי אניות יודעי הים" והמקור "מלכים א' ט".
בחלק התחתון, לאורך ההיקף, הפסוק "SHIPMEN WHO KNOW THE SEA" והמקור "(Kings I)".

היקף:
 סמל המדינה, מימין "מדינת ישראל", משמאל "STATE OF ISRAEL", המתכת ומספר המדליה.

עיצוב:
 ראובן נוטלס.

מבלטים:

מיטבעה:
 תדהר דגן.
  
 מדליות ארד וכסף: בולגריה
 מדליית זהב: המדפיס הממשלתי, ישראל.
 
 
 

פרטי המדליה:
מס' קטלוגי שנת הנפקה מתכת  קוטר
(מ"מ)
משקל
(גרם)
כמות מחיר הנפקה
(ש"ח)
 31599310*  2004  זהב/585, קשוט  30.5  17.0  250  1,699 
 21599500*  2004  כסף/925, קשוט  50.0  49.0  700  249 
 11599500  2004  ארד/טומבק, קשוט  50.0  49.0  **  119 
       * מכירתן של מדליות הזהב והכסף הופסקו. טרם פורסמו כמויות סופיות.
      ** ההפצה נמשכת, הכמות טרם נקבעה.
 

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים