חוני המעגל - מדליית ארד 0חוני המעגל - מדליית ארד 0חוני המעגל - מדליית ארד 0
 חוני המעגל
מדליה רשמית, תש"ע 2010.
שישית בסדרה "סיפורים מספרים".


בן דורו של שמעון בן-שטח, מי שעמד, ככל הנראה, בראש הסנהדרין במאה הראשונה לפנה"ס, בשיאה של התקופה החשמונאית. מקור שמו, ככל הנראה מהשם היהודי "יוחנן" או בגרסתו היוונית/רומית – "חוניו". חוני המעגל נודע ברבים בהיותו בעל יכולת להביא לכך שתפילותיו ייענו, הוכר כגדול בתורה וכמי שיכול להסביר בקלות כל סוגיה וקושיה, כך שתהיה ברורה ונהירה גם להדיוטות.
מקור כינויו שנוי במחלוקת: ישנם הסבורים כי הכינוי "מעגל" מקורו באותו תאור המספר כי חוני "עג עוגה" סביב עצמו (צייר/שירטט מעגל סביב עצמו) ונשבע שלא ייצא מהמעגל עד שלא תתקיים בקשתו (הורדת גשמי ברכה). אחרים סבורים כי הכינוי מקורו במקצועו של חוני ׀ היותו "מעגל": היינו מי שעובד עם מעגלה (מעיין מכבש ידני) איתו נהגו להדק את הטיט או הבוץ שמרחו על גגות הבתים שהיו עשויים ענפים. הבוץ נועד ליצור שכבת בידוד לבית ומניעת חדירה של גשמים.
המעשה עצמו מתואר בכמה מקומות בספרות התלמודית ולכל התאורים תמצית דומה: שנת בצורת פניה של הבריות אל חוני כמי שמוכר כ"בן בית לפני הקב"ה" שיתפלל למען ירידת גשמי ברכה, ולבסוף תפילותיו שנענות. חוני נתפס כאחד מן "החסידים הראשונים" וכדרך החסידים – דמותו העממית אפופה במיסתורין ובניסים.
על מותו של חוני המעגל מסופרת בתלמוד הבבלי אגדה, שיש בה מוטיב המצוי גם בתרבויות אחרות. על-פי אגדה זו, נרדם חוני למשך שבעים שנה וכאשר התעורר ונוכח שאינו יכול לחיות בעולם החדש אליו נחשף, ביקש רחמים - ומת.
קבר המיוחס לחוני המעגל נמצא בסמוך לחצור הגלילית. במשך שנים התפתח פולקלור (מוטעה) סביב מערת חוני המעגל וכיום מקובל לחשוב כי חוני המעגל עצמו קבור שם.

פני המדליה:
 על האדמה היבשה, עומד חוני המעגל בתוך המעגל אשר שרטט סביב עצמו, נושא מבטו מעלה ומושיט ידו לגשם שיורד מהעננים כמענה לתפילותיו.

גב המדליה:
 המשותף למדליות הסדרה כולה, סבא המספר לנכדיו את הסיפורים המחזקים את הקשר בין הדורות וממשיכים להלהיב ילדים ומבוגרים, כאחד.

היקף:
 מדליות זהב וכסף: חלק.
 מדליית ארד: משונן.

עיצוב:
 אהרון שבו.

גילוף:

מיטבעה:
 ארה"ב. 
   
 מדליות כסף וארד: ארה"ב.
 מדליית זהב: מטבעת החברה. 
 
 
 
 
פרטי המדליה:
מס' קטלוגי שנת הנפקה מתכת  קוטר במ"מ משקל בגרם כמות מחיר הנפקה
(ש"ח)
 31891310  2010  זהב 14 קראט, קשוט  30.5  17.0  60  4,014
 21891390  2010  כסף טהור*  39.0  31.1  360  538
 11891390  2010  ארד / טומבק*  39.0  26.0  1,000  232
    * ניתן לקבל גם במארז שקוף התואם למארז של המדליות הקודמות בסדרה.

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים