הקארדו מטבע הבוליון השמיני בסדרת הקארדו מטבע הבוליון השמיני בסדרת הקארדו מטבע הבוליון השמיני בסדרת הקארדו מטבע הבוליון השמיני בסדרת

הקארדו

מטבע הבוליון השמיני בסדרת "ירושלים של זהב"

הילך חוקי בהנפקת  בנק ישראל

בערים רומיות, הקארדו היה הרחוב הראשי, לב העיר, מרכז הסחר, שחצה את העיר מצפון לדרום.

לאחר מרד בר כוכבא (132- 135 לספה"נ) הקים הקיסר אדריאנוס על חורבות ירושלים את העיר הרומית "איליה קפיטולינה". הקארדו בעיר הרומית התחיל בשער שכם בצפון וחצה את העיר לכיוון דרום. במאה השישית בתקופה הביזנטית, האריך הקיסר יוסטיניאנות את הקארדו דרומה עד לשער ציון.

הקארדו נבנה כשדרה מרכזית פתוחה לשמים מתאימה למעבר כרכרות ובעלי חיים ובצידי השדרה מדרכות מקורות לשימוש הולכי רגל. לאורך המדרכות נבנו טורי עמודים אבן מרהיבים בעלי כותרות מרשימות בסגנון ביזנטי ומאחוריהם חנויות ודוכנים.

מפת פסיפס של ירושלים שנתגלתה ברצפת כנסייה מסוף התקופה הביזנטית בעיירה מידבא שבירדן, מראה את תוואי הקארדו.

בחפירות הרובע היהודי בעיר העתיקה של ירושלים נחשפו קטעים מהקארדו. היום אותו חלק של הקארדו ברובע היהודי של ירושלים העתיקה הפך למקום תיירותי הומה אדם המשקף את ההסטוריה של ירושלים. לאורך שדרת העמודים העתיקים מחליפות חנויות מודרניות את אותן החנויות הרומיות העתיקות . מידי יום אלפי אנשים מכל רחבי תבל פוסעים על אותן האבנים בין עמודי האבן המקוריים באווירה הקסומה והמיוחדת של ירושלים הקדושה.

 

תיאור המטבע

צד הנושא: האריה השואג שהתגלה על פני חותם עברי עתיק מהמאה השמינית לפנה"ס שנמצא בחפירות מגידו ב-1908. מעל האריה סמל המדינה ומתחתיו המילה "ישראל" בשלוש שפות - עברית, אנגלית וערבית.

צד הערך: מפת מידבא, ברקע, אחד העמודים שבקארדו, הערך הנקוב, המילה "ירושלים" בשלוש השפות, שנת ההטבעה, תכולת הזהב, המשקל ומגן דוד, סימן הטביעה.

עיצוב: צד הנושא – מאיר אשל, צד הערך – מיכאל פבר

עד 6 שבועות אספקה

 

פרטי מטבע הבוליון:
מס' קטלוגי מתכת גימור  ערך נקוב סימן טביעה קוטר במ"מ משקל בגרם כמות
33068320  זהב 9999.  רגיל  20 ש"ח  מגן דוד 32.0 31.1 3,600
 

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים