רבי לוי יצחק מברדיטשב - מדליית ארד 0רבי לוי יצחק מברדיטשב - מדליית ארד 0רבי לוי יצחק מברדיטשב - מדליית ארד 0
 רבי לוי יצחק מברדיטשב "סנגורו של ישראל"
200 שנה לפטירתו
מדליה רשמית, תשע"א, 2010
חמישית בסדרה "חכמי ישראל".


מדמויות המופת של גדולי החסידות שזכה להערצת גדולי הדורות. ה"חוזה מלובלין" אמר: "בכל יום אני קובע שעה להודות לה', על אשר שלח נשמה לעולם כנשמתו של†ר' לוי יצחק". כל זאת בשל השילוב המיוחד של גדול תורה בלמדנות, שהעמיד אלפי תלמידים, ובעל תפילות נרגשות המרעידות לב שומען, יחד עם לימוד סנגוריה על עם ישראל בכלל, ועל כל יהודי באשר הוא בפרט, מה שזיכהו בתואר "סנגורן של ישראל", והפכו לסמל של אהבת ישראל.
הוא נולד בהוסאקוב, גליציה, בשנת ת"ק (1740) לאביו ר' מאיר שהיה אב"ד במקום. למד אצלו תורה והתחתן עם בתו של הגביר ר' ישראל פרץ מלוברטוב. שם המשיך בלימודיו ולמד חברותא עם הרב יוסף תאומים בעל "פרי מגדים" על השולחן ערוך.
בריטשאוול הסמוכה כיהן רבי שמואל שמעלקא הורוביץ כרב, ורבי לוי יצחק (רל"י) נסע איתו למגיד ממזריטש שהיה ממשיכו של הבעל שם טוב. רל"י נדבק במגיד והפך לדמות מרכזית בחצרו. היה רושם את דבריו בפנקסו ומתעמק בהם. בהמשך דרכו הוא שימש כרב בריטשאוול ואח"כ בז'עליחוב ובפינסק. במקומות אלו הוא סבל ממתנגדי החסידות, במיוחד לאחר חרם הגר"א בתקל"ב. רל"י התפרסם במיוחד כרבה של ברדיטשב (אוקראינה) החל משנת תקמ"ה (1785). הוא העמיד אלפי תלמידים ופורסם כסנגורן של ישראל. כיהן בה עד לפטירתו בכ"ה תשרי תק"ע (1809).
ר' לוי יצחק נחשב לאחד ממניחי יסוד החסידות בפולין המרכזית, ליטא ואוקראינה. מיסודות תורתו היתה התפילה בהתלהבות כמפורש בספרו "קדושת לוי". תפילותיו הנרגשות בהן היה קופץ בהתלהבות ממקום למקום ביטאו הלכה למעשה את דבקותו בה'.
בתפילותיו היה משלב שיחות עם הבורא בהן המליץ טוב על ישראל, והבליט את מעלתם המוסרית ודבקותם בה'. הסנגוריה שלו הייתה מבוססת על הבנה מעמיקה של מהות עם ישראל וערך היחיד בו. הוא היה מדגיש ואומר: "הנה הבורא ברוך הוא לא בחר [אלא] רק בישראל, לפיכך אין שום אחד רשאי לומר על ישראל שום דבר רע, רק ללמד זכות על ישראל" (קדושת לוי, בא). לדעתו מי שמספר תמיד בצדקת ישראל הוא הראוי להיות מנהיג על ישראל (קדושת לוי, חוקת).
דמותו הינה מקור לחיקוי בנושאי אהבת ישראל ודבקות בבורא, ואף נתנה השראה ליצירות ספרותיות רבות בספרות העברית.
צאצאיו של רל"י החיים בארץ נושאים את השם "רחמני" שהוא תרגום של שם הרב ביידיש : "דרברמדיקר".
במלאות 200 שנה להסתלקותו, הנפיקה החברה מדליה רשמית לזכר ר' לוי יצחק, ובה דמות הרב, עטוף בטלית, המבקש מהבורא הרחמן לרחם על בניו האהובים. ברקע בתים של השטעטל ברדיטשב והציטוט : "צריך האדם רק ללמד זכות על ישראל".
(נכתב ע"י הרב שחר רחמני, צאצא של ר' לוי יצחק, דור שמיני בן אחר בן).

פני המדליה:
 דמות הרב, עטוף בטלית, מבקש מהבורא הרחמן לרחם על בניו האהובים. ברקע, בתים של השטעטל ברדיטשב והציטוט : "צריך האדם רק ללמד זכות על ישראל".

גב המדליה:
 המשותף למדליות הסדרה כולה, סבא המספר לנכדיו את הסיפורים המחזקים את הקשר בין הדורות וממשיכים להלהיב ילדים ומבוגרים, כאחד.

היקף:
 מדליות זהב וכסף: חלק.
 מדליית ארד: משונן.

עיצוב:
 אהרון שבו.

גילוף:

מיטבעה:
רומניה.
  
 מדליית זהב: מטבעת החברה.
 מדליות כסף וארד: רומניה.
 
 
 
 
פרטי המדליה:
מס' קטלוגי שנת הנפקה מתכת  קוטר במ"מ משקל בגרם כמות מחיר הנפקה
(ש"ח)
 31910310  2010  זהב 14 קראט  30.5  17.0  100  4,014
 21910390  2010  כסף/999 טהור  39.0  31.1  555  538
 11910390  2010  ארד/טומבק  39.0  25.5  1,000  232
 

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים