רבי נחמן מברסלב - מדלית כסף/999, 39 מרבי נחמן מברסלב - מדלית כסף/999, 39 מ
 רבי נחמן מברסלב 200 שנה להסתלקותו
מדליה רשמית, תשע"א, 2011
שביעית בסדרה "חכמי ישראל".


רבי נחמן נולד בא' בניסן ה'תקל"ב (1772) בעיירה מז'יבוז' שאוקראינה, עיירת מגוריו של אבי סבתו ר' ישראל בעל שם טוב זצ"ל (הבעש''ט) מייסד תנועת החסידות.
כבר בהיותו כבן 6 שנים, ר' נחמן היה טרוד בחיפוש אחר תכליתו וייעודו בעולם. קריאתו המפורסמת: "אין שום יאוש בעולם כלל" שחקוקה על המדליה, נועדה לעודד ולשכנע כל אדם שהאמונה בבורא הטוב והמיטיב, יכולה לפטור אותנו מכל פחד ומכל ייאוש.
נראה כי מטבע בריאתו עלול האדם להימשך לעצבות. לכן אדם שנכשל וקלקל (דבר שקורה לכולנו) נוטה להרים ידיים ולחשוב שאין לו סיכוי לתקן - לאדם זה מבטיח ר' נחמן: "אם אתה מאמין שיכולים לקלקל תאמין שיכולים לתקן". כדי למגר את הפסימיות הטבעית המכרסמת בליבם של כל המודאגים והלחוצים אמר וציווה: "מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד". אל לו ליהודי לשקוע בדאגה ובחשש כיצד יצליח למלא את ייעודו, אלא להיפך ככל שתתרבה השמחה היא זו שתיתן לו את הכוח ואת הדחיפה הגדולה להצלחה בכל התחומים.
ר' נחמן הצליח בשפתו המיוחדת ובלשונו הרכה, להציל, ולרומם נשמות רבות. הוא סחף אליו המונים נבוכים, שחיפשו ומצאו מזור לנשמתם במשנתו המעמיקה מחד, ומאידך המדברת והחודרת לליבו של כל אדם בפשטותה ותומתה.
אחד מעיקרי העיקרים אותו הנחיל לדורות הוא נושא ההתבודדות כלומר: היציאה אל הטבע, מחוץ למקום יישוב מקום בו אין רדיפה אחר החומריות. בטבע ניתן לחוש את שירתם הטהורה של העשבים וכך נפתח הלב, והשיחה בין האדם לבין בוראו אף היא קולחת וזורמת. כל אדם באשר הוא יכול לפתוח ערוץ תקשורת ישיר עם בוראו. ר' נחמן ייחס חשיבות גדולה לארץ ישראל: "לכל מקום שאני הולך, אני הולך לארץ ישראל". הוא ביקר בארץ (בשנת 1798) ושהה בה כחצי שנה. ביקור זה השפיע עליו כה עמוקות עד שאמר שהתורה אותה לימד לפני ביקורו ולאחריו שונות זו מזו כרחוק מזרח ממערב. הוא קבע חד-משמעית: "מי שרוצה להיות יהודי, אי אפשר כי אם ע"י ארץ ישראל".
בשנת תקס"ב (1802) קבע את משכנו בעיירה ברסלב ומאותו היום נקראו אנשיו
"חסידי ברסלב". בסוף ימיו עבר לעיר אומן, ובהיותו בן 38 בלבד בי"ח בתשרי התקע"א (1810) עלתה נשמתו הזכה השמיימה. מורשתו הועברה ע"י תלמידו המובהק ר' נתן שטרנהארץ בספרו ליקוטי מוהר"ן. בנוסף חיבר ר' נתן גם את ספר המידות ואת סיפורי מעשיות (לקט סיפורים הנשמעים כאגדות עם, אולם יש בהם מסרים הגותיים וקבליים עמוקים ביותר).
צוואתו המפורסמת והמפתיעה גורמת לרבים, מכל גווני הקשת, לבקר בציונו באומן לפחות פעם בחייהם: "מי שיבוא על קברי ויאמר שם אלו העשרה מזמורי תהילים (הנקראים" תיקון הכללי") וייתן פרוטה לצדקה עבורי... אזי אתאמץ ואשתדל לאורך ולרוחב להושיעו ולתקנו... רק שיקבל על עצמו להבא שלא ישוב אל דרכו הרעה". על כן חסידיו והמתקרבים אליו משתדלים להגיע אל ציונו (במיוחד בראש השנה), אותו ציון שהונצח במרכז המדליה.

פני המדליה:
 הציון הקדוש - בית שנבנה מעל קברו של רבי נחמן מברסלב.

גב המדליה:
 המשותף למדליות הסדרה כולה, סבא המספר לנכדיו את הסיפורים המחזקים את הקשר בין הדורות וממשיכים להלהיב ילדים ומבוגרים, כאחד.

היקף:
 מדליות זהב וכסף: חלק.
 מדליית ארד: משונן.

עיצוב:
 אהרן שבו.

גילוף:

מיטבעה:
 ארה"ב.
   
 מדליית זהב: מטבעת החברה.
 מדליות כסף וארד: ארה"ב.
 
פרטי המדליה:
מס' קטלוגי שנת הנפקה מתכת  קוטר במ"מ משקל בגרם כמות מחיר הנפקה
 31915310  2011  זהב 14 קראט  30.5  17.0  100  5,475 ש"ח
 21915390  2011  כסף/999 טהור  39.0  31.1  555  613 ש"ח
 11915390  2011  ארד/טומבק  39.0  26.2  1,000  232 ש"ח
 
 

accessibility

/?section=453 אנא המתן 44562 /?section=500 מספר כסף וירטולי יכול להכיל מספרים בלבד קופון פג תוקף או לא תקין קופון נוצל במלואו קוד קופון לא חוקי קופון זה דורש עגלה בשווי גבוה יותר = שדות חובה הקופון נמצא מוודא סכומים